Skip to main content

Kápolnásnyék különleges hangulatú csücske az országnak: a Velencei-tó illata, a csekési szőlőhegyek felől fújó friss szél nem csak most varázsolja el az arra kirándulókat. A környék aranykora a huszadik század elején volt – erről sajnos már örökre lemaradtunk, de ha kerékpárra ülünk, némi időutazásra azért lehetőség nyílik. Nagy kár volna kihagyni a község a legromantikusabb látnivalóit!

A gyönyörű park közepén a Halász-kastély vár az utazókra, de körülötte több izgalmas lehetőség is található: érdemes megnézni az emléházat, ahol egykor Vörösmarty Mihály gyerekeskedett vagy benyitni a Liszt Művészházba, ami számos kulturális rendezvény otthona.

Halász-kastély

Előbb koncertek, társasági élet, poharak csilingelő koccanása, majd szövetkezeti iroda és lassú pusztulás – röviden ez volt a sorsa a kápolnásnyéki kastélynak. Ha tíz éve nem indult volna meg a munka, hogy az utolsó pillanatban megmentsék, ma már csak a romokat nézhetnénk szomorúan. A két lépcsőben kialakított épület és parkja tökéletes helyszín egy jó pihentető sétára, hogy megismerjük a növényeket és meghallgassuk a madarak eszmecseréjét: a Halász-kastély ma már kiállítótér és rendezvényközpont, olyan eleme a Kincsestájnak, amit érdemes felfedezni. 

Kápolnásnyék különleges hangulatú csücske az országnak: a Velencei-tó illata, a csekési szőlőhegyek felől fújó friss szél nem csak most varázsolja el az arra kirándulókat. A környék aranykora a huszadik század elején volt – erről sajnos már örökre lemaradtunk, de ha kerékpárra ülünk, némi időutazásra azért lehetőség nyílik. Nagy kár volna kihagyni a község egyik legromantikusabb látnivalóját!

Egyszerű, takaros, visszafogott méretű klasszicista kúriának indult: a fő szárnyát ifj. Magyary-Kossa Péter, Fejér vármegyei főadószedő építtette 1810 körül. A család vagyona túlnyomó részt az unokaöccsre, Nádasdi Sárközy Sándorra, majd unokahúga házassága révén Dabasi Halász Lázárra szállt. A katonai múltú, a nemesi testőrség tagjaként szolgáló fiatalember 1848-ban a liberális elit tagjaként bizony ott állt előbb civilben, majd katonaként is a polgári forradalom oldalán.

Amibe lehetett, beavatta fiát, Gedeont. Együtt dolgoztak, a befektetések, a közös munka révén a birtok egyre inkább kiemelkedett a környékbeli gazdaságok közül: két generáció alatt megduplázták a birtok méretét – végig a haladó szemlélet vezette őket, sőt később az első között voltak a környékén, akik a gépesítésben is fantáziát láttak. Gedeon a család otthonát is kibővítette: az új nyugati szárny mellé csinos díszkertet álmodott, ami az aktuális divatnak megfelelően geometrikus rajzolatú volt.

Az első házassága a kor szokásaival szembe helyezkedve válással végződött; második felesége az aradi vértanú Schweidel József lánya, Anna volt. 1881-ben megesküdtek, fiuk, a kis Gedeon 1882-ben született. Még csak egyetemi éveit töltötte, amikor apja halálával megörökölte a birtokot és a kúriát, de jó gazdaként ott folytatta, ahol elődei abbahagyták. 1910 körül tovább bővítette és korszerűsítette a rezidenciát: neobarokk stílusban kastéllyá formálta. Hogy az apja által megteremtett díszkert kiteljesedhessen, néhány további telket megvásárolva azt is kibővítette, igazi romantikus angolparkká alakította át.

A zene, az élénk társasági élet ifjabb Gedeon révén költözött a falak közé. Társát is az 1914-es báli szezonban ismerte meg: az egyre gyorsabban eszkalálódó háború ellenére még abban az évben elvette a szintén nemesi származású Pazonyi Elek Alexandrine-t. Szíves vendéglátók voltak, a velencei Meszleny és Manndorff családokkal ugyanúgy jó barátságot ápoltak, mint az egykori Vörösmarty-házban rendszeresen nyaraló nemzetközi hírű zenész házaspárral, Kresz Géza hegedűművésszel és Norah Drewett zongoristával. A Halász-kastélyban rendszeresek voltak a koncertek is: a környék nemesi és főúri családjai szívesen időztek Kápolnásnyéken.

A gyönyörű épület sorsa 1944-ben fordult rosszra: három gyermekükkel, Alexandrine-nel, Lily-vel és Gidával kénytelenek voltak elhagyni az otthonukat. A háború is sebeket ejtett a birtokon, de az államosítás után a szövetkezet sem ügyelt arra, hogy visszaállítsák és megőrizzék a kastély eredeti szépségét. 

A 2014-ben kezdődő, két évig tartó rekonstrukció célja az volt, hogy a Halász-kastély és a másfél hektáros park a huszadik század eleji állapotát nyerje vissza.  Ügyeltek arra, hogy az eredeti telepítésből származó növényzetet megtartsák, és a látogatók számára arborétum jelleggel informatívvá tegyék. A hangulatos ösvényeket bejárva magyar és latin nyelvű táblácskákon ismerhetjük meg a park élővilágát, az épületbe betérve pedig a hely lenyűgöző történetét.

A fejlesztésről:

A közelmúltban csodálatosan felújított épület parkjában interaktív gyermekfoglalkoztató és egy védett ipari emléknek számító, 1888-ban gyártott 326-os gőzmozdony mögé csatolt vagonban kialakított szabadulószoba várja a kicsiket és nagyokat. Pihenés közben érdemes figyelni a robotfűnyírót is, mert ahol most a gép rója útját, ott egykor a kis Halász Gedeon játszott.

Nyitvatartás: 

December 10-től 2024. március végéig:

ZÁRVA

Bővebb információk és jegyvásárlás: http://www.halaszkastely.hu/

Vörösmarty Mihály Emlékház

Hogyan köthető a magyar nyelvért és kultúráért fáradhatatlanul dolgozó irodalmár Kápolnásnyékhez? Érdemes néhány évtizednyit hátrébb lépni a múltban, hogy megismerjük a terület tulajdonviszonyait!

A 18. század elején a Nemesek és a Balassák voltak a környék fő gazdái. Miután 1790 körül gróf Nádasdy Mihály megvásárolta Nemes Zsigmond birtokát, betelepítésekkel jelentős mértékben megváltoztatta a lakosság etnikai és vallási összetételét. A gróf titulusai ugyan lehengerlőek – császári és királyi kamarás, valóságos belső titkos tanácsos, Komárom vármegye örökös és valóságos főispánja és királyi főajtónálló mester -, de a mintaszerűen működő nyéki birtoka nekünk sokkal lényegesebb, mert ott dolgozott 1797-től gazdatisztként a kisnemesi származású id. Vörösmarty Mihály.

A Szózat költője a ma már Kápolnásnyékhez tartozó Pusztanyéken született 1800. december 1-jén, majd a napjainkban emlékmúzeumként ismert épület falai között gyerekeskedett tizenegy éves koráig. Kresz Géza hegedűművész a halálának századik évfordulóján kiállítást rendezett be az akkor már a tulajdonában álló házban. 1948-ban lánya, Kresz Mária, az ismert néprajzkutató a Magyar Tudományos Akadémiának ajánlotta fel az épületet, kikötve azt, hogy emlékhelyet hozzanak létre a költő tiszteletére.

1950 óta ismerhetik meg a látogatók Vörösmarty Mihály életét és poézisét Kápolnásnyéken. A jelenlegi tárlat 2020-ban nyílt meg, s tavasztól őszig várja a látogatókat, akik öt teremben találkozhatnak a reformkor géniuszával, akinek a Szózat mellett a fröccs szavunkért is hálásak lehetünk. Ugyan a közhiedelemmel ellentétben nem Jedlik Ányos találta fel a szódát, (hanem a gyártását tette egyszerűbbé és olcsóbbá azzal, hogy a szén-dioxid sűrítésére nem mechanikus megoldást használt), de a győri bencés is ott volt Vörösmartyval Fáy András híres pincéjében, amikor 1842. október 5-én megszületett a Fóti dalt, amelyből kiderül: „Fölfelé megy a borban a gyöngy / Jól teszi. /Tőle senki e jogát el /Nem veszi.”

A fejlesztésről:

Kicsikre és nagyokra egyaránt gondoltunk, hisz az ajándékbolton kívül interaktív gyermekfoglalkoztató került az udvarra. A fejlesztés része a túrázók által is használható mellékhelyiség.

Nyitvatartás:

November 16-tól április 1-ig

November 13-tól a tavaszi nyitásig, kizárólag e-mail-ben (info@vorosmartyemlekhaz.hu) fogadunk el bejelentkezéseket, a tervezett látogatás előtt minimum 2 héttel.

Ebben az esetben a belépőjegy ára egységesen, mindenki számára 1500 Ft.

Bővebb információk és jegyvásárlás: https://vorosmartyemlekhaz.hu/

Liszt Művészház

A régióhoz több szálon kötődő Vörösmarty Mihály költő és a zeneszerző Liszt Ferenc barátsága közismert volt: innen a Liszt Művészház neve. Az egykor leromlott állapotú, tornáccal, gyönyörű gerendázattal csalogató istállót sikerült megmenteni a teljes pusztulástól, így újabb kulturális közösségi térrel gazdagodott Kápolnásnyék.

A fejlesztésről:

Napjainkban már egy állandó festménykiállítás helyszínéül szolgál, míg az udvarán létesült mobil kiállítótérben időszaki kiállítások tekinthetők meg. Az épület melletti játszótéren interaktív játékok, panorámaforgató és memóriajáték várja a gyerekeket.

Bővebb információk: http://lisztmuveszhaz.hu/