Előbb koncertek, társasági élet, poharak csilingelő koccanása, majd szövetkezeti iroda és lassú pusztulás – röviden ez volt a sorsa a kápolnásnyéki kastélynak. Ha tíz éve nem indult volna meg a munka, hogy az utolsó pillanatban megmentsék, ma már csak a romokat nézhetnénk szomorúan. A két lépcsőben kialakított épület és parkja tökéletes helyszín egy jó pihentető sétára, hogy megismerjük a növényeket és meghallgassuk a madarak eszmecseréjét: a Halász-kastély ma már kiállítótér és rendezvényközpont, olyan eleme a Kincsestájnak, amit érdemes felfedezni.
Kápolnásnyék különleges hangulatú csücske az országnak: a Velencei-tó illata, a csekési szőlőhegyek felől fújó friss szél nem csak most varázsolja el az arra kirándulókat. A környék aranykora a huszadik század elején volt – erről sajnos már örökre lemaradtunk, de ha kerékpárra ülünk, némi időutazásra azért lehetőség nyílik. Nagy kár volna kihagyni a község egyik legromantikusabb látnivalóját!
Egyszerű, takaros, visszafogott méretű klasszicista kúriának indult: a fő szárnyát ifj. Magyary-Kossa Péter, Fejér vármegyei főadószedő építtette 1810 körül. A család vagyona túlnyomó részt az unokaöccsre, Nádasdi Sárközy Sándorra, majd unokahúga házassága révén Dabasi Halász Lázárra szállt. A katonai múltú, a nemesi testőrség tagjaként szolgáló fiatalember 1848-ban a liberális elit tagjaként bizony ott állt előbb civilben, majd katonaként is a polgári forradalom oldalán.
Amibe lehetett, beavatta fiát, Gedeont. Együtt dolgoztak, a befektetések, a közös munka révén a birtok egyre inkább kiemelkedett a környékbeli gazdaságok közül: két generáció alatt megduplázták a birtok méretét – végig a haladó szemlélet vezette őket, sőt később az első között voltak a környékén, akik a gépesítésben is fantáziát láttak. Gedeon a család otthonát is kibővítette: az új nyugati szárny mellé csinos díszkertet álmodott, ami az aktuális divatnak megfelelően geometrikus rajzolatú volt.
Az első házassága a kor szokásaival szembe helyezkedve válással végződött; második felesége az aradi vértanú Schweidel József lánya, Anna volt. 1881-ben megesküdtek, fiuk, a kis Gedeon 1882-ben született. Még csak egyetemi éveit töltötte, amikor apja halálával megörökölte a birtokot és a kúriát, de jó gazdaként ott folytatta, ahol elődei abbahagyták. 1910 körül tovább bővítette és korszerűsítette a rezidenciát: neobarokk stílusban kastéllyá formálta. Hogy az apja által megteremtett díszkert kiteljesedhessen, néhány további telket megvásárolva azt is kibővítette, igazi romantikus angolparkká alakította át.