Skip to main content

Van valami a levegőben, egy kis misztikum, kevés varázslat, ami a régióba vonzotta azokat az embereket, akiket a mai napig úgy emlegetünk, mint az ország történelmének alakítóit. Fehérvárcsurgó kapcsán muszáj kimondani a Károlyi nevet, mert nem csak egy kastélyt köthetünk hozzájuk, hanem a nemzetet formáló döntések sorát is.

Aki a Kincsetájn kirándul, véletlenül se hagyja ki a negyven hektáros arborétumot: a 150 éves faóriások mellett tó, hidak és pavilonok segítik a feltöltődést és az aktív pihenést a klasszicista rezidencia körül, aminek falai között ma már koncertek, előadások és fesztiválok várják az élményt keresőket.

Károlyi-kastély

Néha érdemes elgondolkodni azon, mi lett volna Magyarországgal Ybl Miklós nélkül, mennyivel szegényebbek lennénk nélkülözve azt, amihez az építésznek köze volt. A fehérvárcsurgói kastély is ilyen: ugyan a főbb arányokat Heinrich Koch rajzolta meg, de a tevékeny helyszíni feladatok magyar kollégájára hárultak. A 19. században, klasszicista és eklektikus stílusban épült impozáns rezidencia a Károlyi család büszkesége volt – jelenleg 23 szobás szállodaként üzemel, így akár azt is kipróbálhatjuk, hogyan esik az alvás a díszes falak között. Aki máshol szállna meg, jó, ha tudja: a kastély idegenvezetéssel is látogatható!

Hochburg János élelmezési tisztként 1648-ban nemességet, 1683-ban pedig lovagi címet kapott: a csókakői uradalomért hatvanezer rajnai forintot adott a kincstárnak, cserébe pallos- és kegyúri jogokat is szerzett a császártól. A família később is erősen kötődött a Kincsestájhoz, rengeteg műemlék kapcsán előkerül a nevük.

A földbirtokos a rezidenciáját és az új uradalmi központját Móron építette ki 1694-ben, ahova német telepes családokat költöztetett. A kapucinus szerzetesek számára rendházat és hozzá templomot épített. Mivel I. Lipót adománya lehetővé tette számukra a női ág öröklését is, az uradalom a Berényi, majd a Perényi család tulajdonába került.

A mostani kastély helyén már 1786-ban állt Perényi Ignác báró barokk kúriája, de az utódai nem gazdálkodtak jól a vagyonnal – ez volt Károlyi György gróf szerencséje, akinek 1834-ben Perényi Imre elzálogosította a birtokot. A gróf nevét mindenképpen érdemes megjegyezni, hisz az 1825-ös reformországgyűlésen 40 000 forintot ajánlott fel a Magyar Tudományos Akadémia alapítására.

Az új kastély építése hét évig tartott: 1844 és 1851 között dolgozott rajta Heinrich Koch és Ybl Miklós. Az osztrák építésznek köszönhetjük az angolos formavilágú, klasszicista stílusú pesti Károlyi-palota átépítését is – tudják, amiben most a Petőfi Irodalmi Múzeum működik. A fehérvárcsurgói kastély rendkívül jó arányú, egyemeletes timpanonnal csalogató, középrizalitos, az oldalsó tornyon kívül négy sarkán fióktornyocskák és balusztrád is látható. Akit a klasszicista építészet szakterminológiája nem szólít meg, azok bátran koncentráljanak az udvar csinos franciakertjére!

A család szerette az uradalmat, a folyamatos fejlesztések is erről tanúskodnak. Közéleti szerepvállalásuk ugyancsak jelentős: az 1888-ban tulajdonossá vált Károlyi Gyula például a Magyar Vöröskereszt Egylet szervezője és első elnöke volt – az ő nagyobbik fia Károlyi Mihály miniszterelnök, első magyar köztársasági elnök, míg fiatalabb gyermeke Károlyi József főispán, aki a jelenlegi vagyonkezelő nagyapja volt.

A kultúra sem állt távol tőlük, hiszen az 1910-es rekonstrukció idején nem csak a homlokzat változott meg, hanem a középrészben egy könyvtártermet is kialakítottak. Az irodalom szeretete az utolsó birtokosra, Károlyi Istvánra is jellemző volt, hisz a második világháború éveiben a budapesti Madách Színház alapítójaként és tulajdonosaként ismerhettük meg.

A főúri történet a világháború után ért véget: a családot megfosztották a vagyonától, az uradalmat kártalanítás nélkül államosították. Öt évig a Fővárosi Gázművek üdülőjeként működött, majd 1949-ben a Görögországból érkező gyerekek menekültotthonát rendezték be a falai között. A nyolcvanas évekig nevelőotthonként ismerték a nagymúltú kastélyt. A lehetőséget a túlélésre az jelentette, hogy 1995-ben a Műemlékek Állami Gondnoksága kezelésébe került – 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott alapítvány szerződést kötött a felújítására és a hasznosítására, aminek köszönhetően ma már koncertek, előadások és fesztiválok színhelyéül is szolgál a klasszicista épület. Aki erre kirándul, véletlenül se hagyja ki a negyven hektáros arborétumot: a 150 éves faóriások mellett tó, hidak és pavilonok segítik a feltöltődést és az aktív pihenést. 

A fejlesztésről:

Érdemes hosszabban is elidőzni a fehérvárcsurgói kastély környékén – erre a praktikus utcabútorok is tökéletesek. A Kincsestájhoz kapcsolódó fejlesztés során asztalt, padokat és kerékpártárolót építettünk, amelyek mellett ivókút, izgalmas információkat átadó tábla és szelektív szemetes is szolgálja a minőségi turizmust.

Bővebb információ és szobafoglalás: https://karolyikastely.accenthotels.com/hu