Néha érdemes elgondolkodni azon, mi lett volna Magyarországgal Ybl Miklós nélkül, mennyivel szegényebbek lennénk nélkülözve azt, amihez az építésznek köze volt. A fehérvárcsurgói kastély is ilyen: ugyan a főbb arányokat Heinrich Koch rajzolta meg, de a tevékeny helyszíni feladatok magyar kollégájára hárultak. A 19. században, klasszicista és eklektikus stílusban épült impozáns rezidencia a Károlyi család büszkesége volt – jelenleg 23 szobás szállodaként üzemel, így akár azt is kipróbálhatjuk, hogyan esik az alvás a díszes falak között. Aki máshol szállna meg, jó, ha tudja: a kastély idegenvezetéssel is látogatható!
Hochburg János élelmezési tisztként 1648-ban nemességet, 1683-ban pedig lovagi címet kapott: a csókakői uradalomért hatvanezer rajnai forintot adott a kincstárnak, cserébe pallos- és kegyúri jogokat is szerzett a császártól. A família később is erősen kötődött a Kincsestájhoz, rengeteg műemlék kapcsán előkerül a nevük.
A földbirtokos a rezidenciáját és az új uradalmi központját Móron építette ki 1694-ben, ahova német telepes családokat költöztetett. A kapucinus szerzetesek számára rendházat és hozzá templomot épített. Mivel I. Lipót adománya lehetővé tette számukra a női ág öröklését is, az uradalom a Berényi, majd a Perényi család tulajdonába került.
A mostani kastély helyén már 1786-ban állt Perényi Ignác báró barokk kúriája, de az utódai nem gazdálkodtak jól a vagyonnal – ez volt Károlyi György gróf szerencséje, akinek 1834-ben Perényi Imre elzálogosította a birtokot. A gróf nevét mindenképpen érdemes megjegyezni, hisz az 1825-ös reformországgyűlésen 40 000 forintot ajánlott fel a Magyar Tudományos Akadémia alapítására.
Az új kastély építése hét évig tartott: 1844 és 1851 között dolgozott rajta Heinrich Koch és Ybl Miklós. Az osztrák építésznek köszönhetjük az angolos formavilágú, klasszicista stílusú pesti Károlyi-palota átépítését is – tudják, amiben most a Petőfi Irodalmi Múzeum működik. A fehérvárcsurgói kastély rendkívül jó arányú, egyemeletes timpanonnal csalogató, középrizalitos, az oldalsó tornyon kívül négy sarkán fióktornyocskák és balusztrád is látható. Akit a klasszicista építészet szakterminológiája nem szólít meg, azok bátran koncentráljanak az udvar csinos franciakertjére!