Skip to main content

Mórt sokan a finom borai miatt ismerik, de nem csak az illatos ezerjó, chardonnay és rajnai rizling miatt érdemes felkeresni a Vértes és a Bakony hegység között elnyúló völgyben található hangulatos városkát.

A Lamberg-kastély története rendkívül izgalmas, egyik urát – vagyis annak csúf halálát – még Petőfi is tolla hegyére tűzte. A látogatókat most állandó kiállítások várják bent és egy csodálatos park kint, ahol sváb tájház, fazekasműhely, zenepavilon, halastó és madárház is biztosítja a remek időtöltést.

Lamberg-kastély

Mórra nem csak a bor miatt érdemes elmenni: a város is ezer jót kínál. Egyik kedvencünk a kastély, ami kerékpárral is remekül megközelíthető.

Lamberg Ferenc Antal gróf bízta meg Fellner Jakabot egy copf stílusú rezidencia megépítésével. Az 1762-ben megkezdett munkát egy évvel később megfékezte egy földrengés, jelentős károkat okozva a már felhúzott falakban. 1766 után leginkább vadászkastélynak használták – az idilli állapot sajnos az 1810-es nagy földrengéssel ért véget. A két oldalszárny teljes újjáépítésre szorult. Néhány módosítást is eszközöltek, a fő- és melléképületeket íves, zárt folyosóval kötötték össze, és az új kőkerítés jóvoltából intim, zárt udvar jött létre.

A móri birtokosokhoz kapcsolódó legérdekesebb történet Lamberg Ferenc Fülöp altábornagy 1848-as halála. Az ő nevét legtöbben Petőfi Sándor verséből ismerik, de az Akasszátok föl a királyokat! nem tárgyalja túl az esetet. Lamberget szeptember 25-én katonai főparancsnoknak nevezték ki, hogy leverje a forradalmat. Személyesen indult Budapestre, megpróbált béketárgyalásokat indítani a bécsi uralkodóház és a magyarok között, ám megfelelő katonai kíséret nélkül igyekezett megtalálni Batthyány Lajost. A Jellasics feltételezett érkezésétől felhergelt fővárosi tömeg felismerte, meggyilkolta és a holttestét meggyalázta. A szomorú eset végérvényesen változtatta meg a magyar történelmet, hisz innentől a forradalom békés rendezésére már esély sem volt.

Lamberg Ernesztina házasságkötése révén a Szécsen család lett a kastély tulajdonosa. 1945-ig éltek a Móron, amikor egy újabb tragikus eset történt: a bevonuló szovjetek megmotozták a ház urát, Szécsen Miklós grófot, és a zsebében talált pisztoly miatt feleségével, Rédei Esterházy Alice grófnővel együtt agyonlőtték. A katonák a birtokot feldúlták, kirabolták, a levéltárat és a könyvtárat barbár módon tönkretették.

A háború után szociális célokat szolgált az épület, de állaga folyamatosan romlott, csak a hetvenes években kezdődtek meg a felújítási munkálatok. Azóta közművelődési intézmények működnek a Lamberg-kastélyban. A belteret egykor színes falfestmények, seccók ékesítették – a készítőjük ismeretlen, de a töredékek szerint feltehetőleg egy tehetséges rokokó festő dolgozott rajtuk. Amit most felnőtt könyvtárként ismerünk, az egykori női szalon volt. Itt a mai napig láthatóak a falfestmények maradványai, de végigsétálhatunk a több mint 250 éves intarziákkal díszített fapadlón is. Vas csigalépcső vezet le a földszintre, ahol korábban a gyerekszobák voltak. 

Az emelet megőrizte az enfilade jellegű elrendezését, vagyis a termeken a nyitott ajtók során tekinthetünk végig. A földszinti barokk szoba részletgazdag falai restauráltak, akárcsak a kastély 19. századi, romantikus kandallója. Érdekesség, hogy mindkét szinten a hajdani ajtó- és ablakkeretek láthatók, sőt a földszint mesteri módon megmunkált vasrácsai ugyancsak eredetiek. A látogatókat állandó kiállítások várják bent, és egy csodálatos park kint, ahol sváb tájház, fazekasműhely, zenepavilon, halastó és madárház is biztosítja a remek időtöltést.

A fejlesztésről:

Az impozáns móri kastélyépületről a kihelyezett információs táblán olvashatunk. A kincskereső játék részeként pedig a parkban a kirakós egyik darabját is megtalálhatjuk.

Nyitvatartás: 

A Lamberg-kastély állandó tárlatai az alábbi időpontokban látogathatóak: 

  • Turisztikai idényben: (március 1-től október 31-ig)

Kedd-vasárnap: 10.00-17.00
Hétfő: szünnap

  • Az állandó kiállítások kizárólag tárlatvezetéssel tekinthetők meg!

Tárlatvezetések időpontjai: 10:00, 12:00, 13:30, 15:00

25 fő felett bejelentkezés szükséges!

Bejelentkezni a 06-30-481-5784-es telefonszámon, a viola.andrea@lambergkastely.hu e-mail címen vagy a honlapon kitöltött űrlap segítségével lehet.

  • Novembertől februárig:

Kedd-péntek: 10.00-16.00

Tárlatvezetések időpontjai: 10:00, 12:00, 13:30, 15:00

Szombat-vasárnap 10.00-15.00
Hétfő: szünnap

Tárlatvezetések időpontjai hétvégén: 10:00, 12:00, 13:30

Tárlatvezetések időpontjai hétközben: 10:00, 12:00, 13:30, 15:00

Bővebb információk és jegyvásárlás:

https://www.lambergkastely.hu/index-hu/nyitolap-koszonto